Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

KCa4[(OH,F)|Si8O20] . 8H2O  

Vytváří sloupcovité krystaly zakončené dipyramidálními plochami, méně často krychlové a tabulkovité, zrnité agregáty a kůry. Barva: skoro bílý a bezbarvý, světle zelený; lesk: skelný nebo silný perleťový; T = 4,5; h = 2,3-2,4. Výskyt v dutinách fonolitů, bazaltů a dalších vyvřelin a na žilách alpského typu.

Vlastějovice: Křídově bílý lupenitý apofylit-(KOH) vzniká společně s prehnitem a kalcitem během hydrotermální alterace živců v granitických pegmatitech pronikajících skarny (1/). Na kalcitových nebo křemenných žilách ve skarnu patří mezi nejmladší minerály a vytváří dokonalé průsvitné až průhledné krystaly velikosti až 15 mm narůstající na krystaly kalcitu nebo křemene.   

Literatura:

1/  Kadlec, T. (2005): Kontaminace granitických pegmatitů se zaměřením na pegmatity pronikající skarnová tělesa, Bakal. práce, PřF MU Brno, 23

1025 prehnit

Tabulkovitě krystalický prehnit s bílým apofylitem v dutině kontaminovaného pegmatitu. Vzorek 8x6 cm, Vlastějovice. Foto T. Kadlec

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.