Opál - Vlastějovice, velikost vzorku 6,5 x 5,5 cm. Foto Tomáš Kadlec
Činný kamenolom Plaňany u Kolína firmy Eurovia Kamenolomy a.s. je perspektivním nalezištěm zajímavým minerálů a minerálních asociací. Z lokality jsou popsány tyto minerály: aktinolit, amfibol, analcim, anatas, antofylit, apatit, autunit, axinit, beryl, biotit, epidot, enstatit (bronzit), fluorit, granát, chalkopyrit, chlorit, ilmenit, kalcit, křemen, malachit, muskovit, natrolit, ortoklas, pyrhotin, pyrit, rutil, sfalerit, siderit, skoryl, spessartin, titanit a tremolit. Zmíněné minerály se vyskytují v horninách kutnohorského krystalinika reprezentovaného ortorulami, migmatity a amfibolity; běžné jsou pegmatitové žíly. Časté jsou také uzavřeniny ultrabazických hornin (pyroxenity).
Celkový pohled na lom v Plaňanech u Kolína od severozápadu. Foto Tomáš Kadlec
Radiálně paprsčité kovově lesklé agregáty černého montroseitu (V3+Fe3+)O(OH) z lokality Prachovice. Vzorek pochází z roku 2007 a má rozměry 7 x 3 x 2 cm. Foto T. Kadlec
Nejsem sběratel zkamenělin a vůbec jim nerozumím (teda trilobita poznám), ale takovýto nález mě opravdu potěšil. Do lomu Plaňany jsem jel s zcela jiným záměrem, a to jak jinak než za minerály tamních rul, amfibolitů, erlánů, bazik a pegmatitů. Při té příležitosti jsem se zastavil na nadložních svrchnokřídových vrstvách otevřených těžbou ve východní části lomu. No a povedlo se hned napoprvé - 27 mm dlouhý zub druhohorního žraloka! Neměl jsem to v plánu, ale na lokalitu se opět podívám.