Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

(Th,U)[SiO4

Tvoří krátce sloupcovité krystaly, bývá i zrnitý, celistvý a ve formě valounků. Barva: hnědožlutý, žlutý, zelený, oranžový, hnědočervený, černý; T = 4,5; h = 4,1-6,7. Vyskytuje se v některých syenitech a skarnech; méně hojný je v pegmatitech a na žilách alpského typu.

Vlastějovice: Thorit byl nalezen v asociaci se zirkonem v primitivním pegmatitu ze skarnu. Se zirkonem místy těsně srůstal, převážně však vystupoval izolovaně, zarostlý v živci nebo křemenu. Zrna o velikosti až 5 mm byla izometrická, xenomorfní, černá se zeleným odstínem. Na zrnech byl dobře patrný metamiktní rozpad (2/). Thorit často tvoří inkluze v hnědém zirkonu (1/).

Literatura:

1/ Goliáš, V. (2002): Thoriová mineralizace Českého Masívu, Dokt. práce, PřF UK Praha, 27-28

2/ Rezek, K., Kryst, P. (1985): Předběžná zpráva o výskytu nerostů U-Th, Ti-Zr a Nb-Ta v pegmatitu na Holém vrchu u Vlastějovic, zsz. od Ledče nad Sázavou, Čas. Miner. Geol., 30, 434

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.