Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

Kadlec T. (2023): Profesor Milan Novák oslavil 70. narozeniny. - Minerál, 32, 87-88, České Budějovice.

Profesor Milan Novák zvaný Harry oslavil 19. října 2022 své 70. narozeniny.

S Milanem jsem se prvně potkal v roce 2002 na přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity, kdy jsem do Brna nastoupil na studium geologie a mineralogie. Milan mě vyučoval mineralogii a mineralogickým procesům a byl mým vedoucím bakalářské, diplomové i doktorské práce. V rámci závěrečných prací jsem studoval pegmatity a jejich minerály, resp. kontaminované pegmatity pronikající skarnová tělesa v okolí Vlastějovic. Studovat u Milana pro mě byla veliká zkušenost a pocta, protože je bezesporu největší odborník na pegmatity u nás a patří také v tomto případě mezi světovou špičku.

01

Profesor Novák na madagaskarské lokalitě Manjaka s místním kopáčem minerálů, který mu nabízí ukázku barevných turmalínů; říjen 2022. Foto T. Kadlec

Troufnu si říct, že jsme s Milanem stejná krevní skupina a náš vztah postupně vykrystalizoval v přátelství. Začali jsme spolu jezdit na mineralogické výlety a pravidelně se vídat i po ukončení mých studií. Za mě je legendární čundr v okolí Dolních Borů v srpnu 2019, kdy se nám opravdu dařilo a zažili jsme spoustu nezapomenutelných chvil. Tenkrát jsme navštívili pegmatit Dobrá Voda, Cyrilov, Dolní Bory a kamenolom Horní Bory. Cestou jsme zdárně popíjeli pivo s likérem a také telefonicky kontaktovali profesora Josefa Staňka, který nám popřál šťastnou cestu po kraji, jemuž zasvětil celý jeho život a znal každé jeho zákoutí. V tu dobu jsem netušil, že profesora Staňka slyším naposledy. Další společnou podařenou akcí nejen s Milanem bylo třeba setkání mineralogů ve Vlastějovicích v roce 2009 nebo tradiční setkání mineralogů na Lipnici nad Sázavou. V listopadu 2022 jsme společně s přáteli Radkem Škodou, Honzou Cempírkem, Lubošem Vrtiškou, Davidem Buriánkem, Federicem Pezzottou, Saschou Staubachem a Leem Millonigem vyrazili za minerály na exotický Madagaskar. Ve společnosti Milana to byl pro mě výjimečný a úžasný zážitek, na který do konce života nezapomenu. Na Madagaskaru jsme strávili 14 dní, ujeli autem 2600 km, nalezli mnoho zajímavých minerálů, poznali bezpočet místních domorodců a vypili nepočítaje místního piva Three Horses.

02

S Milanem během našeho pěšího výletu za pegmatity po okolí Vlastějovic; srpen 2021. Foto: T. Kadlec

Milan plánuje i do budoucna další expedice za minerály jak po České republice, tak i za hranice naší vlasti. Jeho nasazení je pro mě a jistě i pro další kolegy mineralogy hnacím motorem, za které mu velmi děkuji. Budu rád, když se budu moci zase nějaké společné akce s Milanem zúčastnit.  

Milane přeji Ti, jménem svým tak i všech čtenářů časopisu Minerál, pevné zdraví a neslábnoucí elán na další výpravy za minerály a dobrým pivem! Děkuji Ti za vše, co jsi pro mě udělal!

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.