Nedaleko Přibyslavic u Golčova Jeníkova byl nově objeven pegmatit s lithnými turmalíny a dalšími minerály. Kolem 1 m mocný pegmatit vykazuje zřetelnou vnitřní zonalitu. Okrajové partie tělesa jsou tvořeny drobně až středně zrnitým pegmatitem s hojnými světle růžovými K-živci, šedým křemenem, drobným muskovitem, černým turmalínem a modrozeleným apatitem. Následuje hrubě zrnitá jednotka K-živců a křemene s velkými krystaly muskovitu a černého turmalínu, která přechází do písmenkového pegmatitu (K-živec, křemen) bez muskovitu a dále do blokových K-živců s modrými turmalíny. Centrální části žíly tvoří několik menších křemenných jader s hrubě štěpným muskovitem, drobně zrnitým béžově zbarveným albitem a zelenými turmalíny.

Světle modrý elbait (indigolit) z blokových K-živců tvoří krátce sloupcovité podélně rýhované krystaly o délce do 8 mm. V jeho blízkosti se vzácně vyskytují až 4 mm velká zrna stříbrného löllingitu s nápadnými alteračními lemy. Tmavě zelený verdelit z centra žíly je přítomen ve dvou odlišných typech. V prvním případě se jedná o verdelitové lemy o mocnosti do 2 mm na tlustě sloupcovitých krystalech skorylu o rozměrech až 6 × 1 cm. Druhý typ představují až 4 cm dlouhé a 5 mm tlusté tmavě zelené verdelity zarůstající do muskovitu. Vzácně se s nimi vyskytují tence tabulkovité krystaly černého columbitu do 4 mm délky.

IMG 9699

Krystal verdelitu (typ II) o délce 2 cm zarůstající do muskovitu. Sběr a foto T. Kadlec. Copyright © 2019 mineralogist.cz

IMG 9708

Tmavě zelené verdelity (typ II) v muskovitu s albitem; rozměry vzorku 10 x 10 cm. Sběr a foto T. Kadlec. Copyright © 2019 mineralogist.cz

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.