Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat WebArchiv Google Plus logo youtube logo footerfacebookicon

 

Nedávno jsme s mým kolegou sběratelem vyrazili na mnou nově objevený pegmatit s Be a Ta-Nb mineralizací u Brandýsa u Zruče nad Sázavou. Na pegmatit jsem narazil náhodou při hledání jiného pegmatitu popsaného Dr. Drahotou z Karlovy Univerzity. Pegmatit se nachází na pravém břehu bezejmenného potoka u malé osady Brandýs. Z nalezených minerálů bych zmínil beryl

Číst dál...

Allanit-Ce je ve Vlastějovicích hojným minerálem kontaminovaných pegmatitů pronikajících skarny. Tvoří xenomorfně omezená oválná zrna o velikosti až 1 cm. Jen velmi ojediněle jsem se setkal na těchto zrnech s krystalovými plochami.

Číst dál...

Na severní stěně pátého patra lomu Holý vrch se nedávno vyskytovaly na kontaktu skarnů s ortorulami zajímavé horniny. Byly tvořeny bílým až světle růžovým drobně zrnitým karbonátem (kalcit), olivově zelenými K-živci a dále křemenem, pyroxenem, granátem a akcesoricky titanitem, fluoritem a pyritem.

Číst dál...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.