Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat WebArchiv Google Plus logo youtube logo footerfacebookicon

 

Dnes jsem se vypravil za pegmatity západně od Vlastějovic. V těchto pegmatitech se dají s trochu štěstí nalázt hezké ukázky krystalických granátů, velkých sloupců turmalínu a drobné apatity. V údolí bezejmeného potoka jsem narazil na velká tělesa primitivních pegmatitů v pyroxenických rulách - erlánech. Asi 1 m od kontaktu pegmatitu s rulou byla okolní hornina tektonicky postižena v podobě četných otevřených puklin. V některých z nich jsem našel oboustranně ukončené krystaly mléčného křemene až 5 cm velkých. Této oblasti budu v budoucnu ještě věnovat pár hodin procházek, protože člověk nikdy neví co najde. Nejlepší vzorky z nálezu mají již své místo ve sbírce. Ještě zvážím vyčištění vzorečků kys. šťavelovou, abych se zbavil na krystalech křemene povlaků oxidů a hydroxidů Fe.

IMG 3692

Oboustranně ukončený křemen na puklině pyroxenické ruly. Foto a sběr Tomáš Kadlec

Číst dál...

Na páté lomové etáži vlastějovického kamenolomu je nový odstřel ve dvojslídných ortorulách. Na otevřených puklinách se vyskytly krystaly kalcitu, jejichž habitus se měnil puklinu od pukliny. Kalcit tvořil krátce sloupcovité, klencovité, skalenoedrické a nízce prizmatické krystaly šedobílé, bílé a žluté barvy.

IMG 3653

Pohled na pátou etáž od západu. Foto Tomáš Kadlec

 

Číst dál...

Z obchůzky rutilových polí v okolí Ledče nad Sázavou jsem si před týdnem přinesl velký kus křemene se zarostlými sloupci rutilu (7x4 cm). Chvíli jsem váhal, zda se pustit do zmenšení formátu vzorku. Ale vzhledem k tomu, že mi rapidně ubývá místa ve sbírkové místnosti, jsem se rozhodl pro radikální zmenšení vzorku. No a risk, byl v tomto případě zisk. Zmenšený vzorek je již zařazen do sbírky a mám z něj velkou radost.

Číst dál...

IMG 3549

Najít novou lokalitu minerálů je často pouze o štěstí. Obdobně to bylo i v případě pegmatitu nedaleko obce Bělá u Ledče nad Sázavou. Prošel jsem křížem krážem snad desítky hektarů polí za zcela jinými minerály, ale náhodou jsem narazil na výskyt dumorthieritu, sekaninait-cordieritu, a dalších minerálů. Místo nálezu se momentálně zpracovává. Budou následovat další zprávy o vývoji popisu nové lokality. Foto Tomáš Kadlec

Číst dál...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.