Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat WebArchiv Google Plus logo youtube logo footerfacebookicon

 

Méně častěji jak klasický rutil se dá v okolí Ledče nalézt dlouze jehlicovitá varianta rutilu - sagenit, která zarůstá do křišťálu a světle hnědé záhnědy. Na první fotografii je zachycen vzorek křišťálu o velikosti 5 x 4 cm, do kterého zarůstají tenké světle hnědé jehlice sagenitu o délce až 3 cm. Druhý vzorek je velký 10 x 8 cm a zarůstá do něj 6 cm dlouhý krystal sagenitu.

Číst dál...

Po delší době se na mne opět usmálo štěstí v podobě krásné ukázky krystalického rutilu. Bylo typické aprílové počasí, kdy se střídala jasná obloha se sněhovými přeháňkami a já letos již po několikáté vyrazil na pole sbírat minerály. Oproti minulým výpravám se mi ze začátku příliš nedařilo. Prošel jsem místa, kde jsem v minulosti nacházel velké rutily, ale našel jsem pouze menší úlomky krystalicky neomezených rutilů. Tak jsem to vzdal a rozhodl se odjet domů. A udělal jsem dobře. Protože po ujití asi 20 m směrem k autu, jsem před sebou v dálce uviděl rutil, který prostě nešlo přehlédnout. Zrychlil jsem krok a.... už jsem držel v ruce výstavní ukázku rutilu. Vedle toho, že byl poměrně velký (7,5x7,5x4,5 cm; váha 718 g) byl i krásně omezený zachovalými krystalovými plochami.

Číst dál...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.